זכאות לדמי פיצוי במקרה סיעודי – מתי וכיצד אנחנו זכאים

הרבה פעמים אנשים נוטים לחשוב שזכאות לפיצויים במקרים סיעודיים, אפשרית רק בקרב אנשים מבוגרים, קשישים, שכן הם אלה שלרוב מתמודדים עם מצב סיעודי. נכון שהשכיחות של אנשים מבוגרים להגיע למצבים סיעודיים, היא גבוהה יותר מאשר בקרב אנשים צעירים, אך זה לא אומר בהכרח, שרק הם זכאים לפיצויים במקרים אלו. 

לפני שנסביר מי זכאי וכיצד מוכיחים זאת, צריך להבין מהיכן הפיצויים מגיעים, כיצד אנחנו יכולים לקבל אותם, במידה ונידרש לכך. כל אדם צריך להחזיק באמתחתו ביטוח סיעודי שיאפשר לו, בבוא היום לקבל פיצויים על מצבו ולמעשה, יאפשר לו לממן את הטיפולים השונים שנדרשים עקב מצבו, כולל החזקת מטפל סיעודי, בין אם זה במשך מספר שעות ביום או מעבר לכך. 

ביטוח שכזה מספק זכאות לדמי פיצוי במקרה סיעודי עבור מי שמחזיק בו כמובן. ניתן לרכוש ביטוח סיעודי דרך חברות ביטוח שונות, כאשר יש אנשים שמקבלים ביטוח כזה דרך מקום העבודה שלהם. 

כאמור, בדרך כלל נהוג לחשוב שרק אנשים מבוגרים זכאים לפיצוי בגין מקרים סיעודיים. זה לא נכון. גם אנשים צעירים יכולים לקבל פיצוי כזה, בהנחה כמובן שיש להם ביטוח סיעודי (במקרים שמדובר בקטינים, אז זה בהתאם לפוליסה של ההורים שלהם). שכן מצב סיעודי אפשרי, לצערנו, גם עקב תאונות, מחלות, פציעות או דברים אחרים. בשביל לקבל דמי פיצוי, יש להוכיח זכאות, דרך ועדות מומחים שקובעות האם אכן באמת יש סיבה להגדיר את המבוטח כמטופל סיעודי. 

הגדרה של מטופל סיעודי היא, אדם שאיננו יכול לבצע פעולות שונות, סטנדרטיות, בעצמו. למשל, אוכל, ניידות, לבוש, צרכים. דברים פשוטים, יומיומיים שכל אחד ואחת יכולים לבצע בעצמם. אם מדובר במבוטח שנזקק לעזרה במקרים כאלה, הרי שהוא מוגדר, מבוטח במצב סיעודי. 

איך מקבלים זכאות לדמי פיצוי

חשוב לומר, יש שני סוגים של פיצויים במקרים סיעודיים. סוג אחד, זה פיצוי חד פעמי, סוג שני הוא פיצוי חודשי קבוע. כל מבוטח קובע כיצד הוא מעדיף לקבל את הפיצויים. כמובן שההבדל הוא בסכום אותו מקבלים. 

בשביל להיות זכאים לדמי פיצוי, הרי שיש להגיש תביעה לחברת הביטוח על מנת לממש את הפוליסה. ניתן להגיש את התביעה באופן עצמאי, דרך קרוב משפחה וכן אפשר להגיש אותה דרך עורך דין לענייני ביטוח שיטפל בכל העניין וכך אם חברת הביטוח תסרב או תקשה בעניין, הרי שיהיה ניתן לפתור את הבעיה בקלות, יחסית. 

הזכאות ניתנת אחרי שמבצעים בדיקות מקיפות בנושא, למשל, ועדות מומחים, ביקורי בית, ועוד. חברות הביטוח ירצו להוכיח מעל כל ספק, שאכן המבוטח הוא במצב סיעודי ואכן יש לשלם לו את הפיצויים. מן הסתם, חברת הביטוח תרצה לעשות הכל בשביל להוכיח שהוא לא במצב כזה ועל כן היא לא חייבת לשלם לו דב.ר