3 דברים שלא ידעתם על סרטים חינוכיים

טיפולי קשב וריכוז באמצעות ניורופידבק

ישנם הרבה אמצעים שיכולים לשמש ככלי חינוכי אשר יעביר מסר לילדים ולבני נוער. בעידן של ימינו, בו ילדים ממעטים לקרוא ספרים, אנחנו צריכים למצוא את הכלים הנכונים שיכולים לדבר אליהם, יכולים לעורר אצלם עניין ולעזור לנו להעביר את המסר שאנחנו רוצים לייצר אצלם.

אין ספק שאחד האלמנטים היעילים ביותר להעברת מסרים לילדים ובני נוער, הם סרטים חינוכיים. סרטים אשר מעוררים מצד אחד עניין, ומצד שני מעבירים מסר שהילד יכול להבין בצורה פשוטה, לקבל ממנו השראה, ללמוד ממנו ולנהוג על פיו. לכן זה לא מפתיע שאנחנו נמצא סרטים חרדיים לצד סרטים חילוניים, אשר מיועדים לצורך מטרה זו.

מה אלו סרטים חינוכיים?

סרטים חינוכיים יכולים להתחלק לשתי קטגוריות עיקריות, מבחינת המבנה שלהם. קטגוריה אחת מתייחסת לסרטים העוסקים באופן ספציפי במסר שרוצים להעביר. הם נועדו להציג את המקרה ולהסביר לצופים, מה בדיוק מצופה מהם לעשות, כיצד הם אמורים להתנהג, מה מוסר ההשכל מהמקרה.

קטגוריה שנייה מציגה סרט עלילתי, אשר בעלילה טמון המסר אותו רוצים להעביר. הכוונה היא לייצר עניין ובאופן עקיף להעביר מסר חינוכי. כך נוהגים לא פעם סרטים חילוניים, אך כך גם נוהגים סרטים חרדיים. למשל, אם רוצים להעביר מסר של כיבוד אב ואם או שמירה על מצוות, הרי אחת הדרכים לעשות זאת, היא באמצעות סיפור עלילה שמעביר את המסר במלואו.

חשוב לציין, בשביל להעביר מסר חינוכי צריך לדעת כיצד לפנות אל הצופים בצורה מדויקת. בין אם זה על פי הגיל שלהם, על פי מין ומגדר, על פי מאפיינים אחרים. לדוגמא, במאים של סרטים חרדיים ידעו להשתמש בשפה רלוונטית עבור צופים חרדיים, אחרת הם יתקשו מאוד להעביר את המסר ולהציג אותו בצורה אמינה.

מה צריך לדעת על סרטים חינוכיים

בחלק זה של המאמר, אנחנו נציג 3 דברים שייתכן  ולא ידעתם על סרטים חינוכיים ורצוי מאוד שתדעו, הן בשביל שתוכלו להכין אותם והן בשביל שתוכלו להציג אותם בפני הקהל הרלוונטי אליו אתם פונים.

דבר ראשון, סרט חינוכי יכול להיות גם משעשע, יכול להיות גם מצחיק ומבדר. עצם זה שמדובר בסרט חינוכי לא אומר בהכרח שהוא חייב להיות “כבד”. גם כשמכינים סרטים חרדיים, דואגים שהוא יהיה מצחיק בשביל שהקהל ייהנה ממנו.

דבר שני, רצוי מאוד שהמסר יהיה ברור, מוצג בצורה מדויקת, ולא מסר עקיף או מסר שצריך לחשוב טוב לפני שמבינים מהו. אם הקהל יידרש לחשוב בשביל להבין מה המסר שרצינו להעביר, ייתכן ונפספס את הרעיון לשמו הכנו את הסרט.

דבר שלישי, כשמכינים סרטים חינוכיים חשוב גם לדעת איפה מציגים אותו וכיצד אפשר לחשוף אותו בפני קהל רחב ככל שניתן על פי הצרכים שלנו. אין טעם להכין סרט שבסופו של דבר, מעטים יוכלו לצפות בו.