ערעור על ירושה – מתי ומדוע עושים את זה?

ערעור על ירושה – מתי ומדוע עושים את זה?

אחת הנקודות הכי רגישות ביחסים בתוך המשפחה ובכלל, זה כל מה שקשור לנושא של צוואות וירושות. ישנם לא מעט מקרים בהם משפחות שלמות התפרקו, בגלל מריבות על ירושות, מריבות על צוואות, לא פעם זה הגיע למצב בו כל העניין הגיע לבית המשפט ושופט נלאץ להכריע בשאלה כיצד לנהוג.

על פניו, היינו יכולים לצפות שכל מה שקשור לנושא של ירושות יישאר בתוך המשפחה, היינו יכולים לצפות שזה לא יהיה משהו מורכב מדי, משהו שידרוש התערבות חיצונית. הרי במצב טבעי, רגיל, בן משפחה משאיר מכתב עם הוראות ברורות כיצד לחלק את רכושו, כספו ונכסיו, אחרי מותו פותחים את המכתב, ונוהגים על פי בקשתו, קרי מבצעים את הצוואה בהתאם ומחלקים את הירושה שהוא השאיר כפי שביקש.

אך יש לא מקרים בהם נוצרות אי הבנות או שאחד מבני המשפחה איננו מוכן לקבל את הצוואה כלשונה. במצב כזה, ניתן להגיש ערעור על ירושה, זאת במטרה שבית המשפט יסכים לחלק אותה אחרת. צריך להדגיש, שזה לא קורה באופן שכיח, ובשביל שבית המשפט יסכים להתערב בעניין, הרי שיש להגיש הוכחות חותכות שאכן יש סיבה שעליו לנהוג כך.

לפני שאנחנו נסביר מתי ערעור על ירושה יכול להתקבל, מאיזו סיבות, חשוב להבהיר כאן נקודה אחת מאוד משמעותית והיא, צוואה היא בקשתו של אדם שהסתלק מהעולם, בקשתו האחרונה לכאורה לפני מותו. לכן ההתייחסות אליה היא בהתאם, בסוג של חרדת קודש. זון הסיבה שבית המשפט וגורמים אחרים לא ממהרים להתערב ולשנות אותה. מנגד, אם יש סיבה, כך או אחרת, להתערב, הרי שבית המשפט לא יהסס לעשות זאת.

מתי אפשר להגיש ערעור על ירושה ומדוע

התהליך בו מכתב הצוואה של הנפטר מתפרסם ומוביל לחלוקת הירושה הוא די ברור. בדרך כלל חודש אחרי מותו, פותח עורך הדין את המכתב ומצהיר כיצד יש לחלק את הירושה על פי בקשתו של הנפטר. לאחר מכן הוא דואג לפרסם את הירושה ברשומות ומשלב זה יש שבועיים להגיש ערעור על הירושה. במידה ואף אחד לא מערער אזי שניתן להוציא את מכתב הצוואה לפועל ולחלק את הירושה כפי שמצויין בו.

במידה ומישהו מחליט לערער על הירושה, אזי שעליו לעשות זאת תוך שבועיים מרגע פרסום המכתב, עליו להגיש מסמך ערעור לבית המשפט ולהסביר מדוע הוא מבקש לערער, כאשר עליו להגיש מסמכים שיוכיחו את טענותיו. את הערעור יש להגיש בעזרת עורכי דין שמתמחים בנושא של צוואות וירושות.

מי יכול להגיש ערעור

באופן עקרוני, כל אחד שרוצה יכול להגיש ערעור על ירושה. הוא לא חייב להיות בן משפחה או אפילו קרוב של הנפטר. זה יכול להיות אדם שהיה איתו בקשר, זה יכול להיות נושה שהיה לנפטר חוב וכעת הוא מבקש שבעזרת הפריטים השונים שמופיעים בירושה ידאגו לשלם לו אותו ועוד.

הרבה פעמים מי שמגיש ערעור כזה הוא בן משפחה אשר חש שהוא לא מקבל חלק שווה בירושה, לא פעם מי שמגיש את הערעור זה בן או בת של הנפטר מחוץ לנישואים או מנישואים קודמים, אשר אינם מקבלים חלק בירושה. יש מקרים בהם בני משפחה מתאגדים ביחד לערער על הירושה, שכן היא איננה מבטאת חלוקה שוויונית כפי שהם ציפו שתהיה.

חשוב להדגיש עוד, שלא פעם ערעור כזה נוצר מסיבות טכניות או מתוך חשש שמכתב הירושה לא נכתב בשיקול דעת חופשי ומלא של הנפטר אלא תחת לחץ חיצוני.