עוזר ממונה בטיחות – מה התפקיד שלו ולמה הוא מיועד

עוזר ממונה בטיחות

לצערנו הרב, אנחנו קוראים חדשות לבקרים על תאונות עבודה באתרי בנייה שונים. מה שהתחיל בתור טפטוף קטן, אשר מדי פעם קיבל ידיעה בחדשות, הפך להיות נושא מאוד מדובר ומשמעותי, שכן מספר התאונות גדל ומספר האנשים שנהרגו או נפצעו בהן, הפך להיות מאוד משמעותי עם הזמן.

על מנת להתמודד עם הבעיה, החלו לערוך בישראל קורסים שמטרתם להכשיר עובדים להיות ממונים על בטיחות באתרי בנייה. ישנן חברות ששוכרות גורמים מקצועיים לשם כך, ולעומת זאת ישנן חברות שמכשירות עובד מסוים להיות עוזר ממונה בטיחות. תפקידו של העוזר, הוא להיות אחראי על כך שהאתר יהיה בטוח לשימוש והוא ידאג שהעבודה מתבצעת באופן בטוח.

החוק מחייב תנאים מסוימים בהם הכרחי להעסיק עוזר ממונה, כאשר אין זו חובה בהכרח להכשיר עובד מטעם חברת הבנייה, שכן לא תמיד זה אפשרי מבחינה כלכלית או מבחינות אחרות. לכן, מעדיפים להעסיק גורם חיצוני שיבצע את התפקיד, מה עוד שניסיונו מאפשר לו להכיר את התחום הזה טוב יותר.

מה עושה עוזר ממונה

תפקידו של עוזר ממונה בטיחות, הוא תחילה להיות נוכח במקום כל הזמן, על מנת לוודא שתהליך העבודה מתבצע באופן בטוח ומסודר. עליו לוודא שהעובדים נענים לכללים ולחוקי הבטיחות, המנהלים דואגים לספק את כל האמצעים והציוד הנדרש, ושהמקום עצמו מותאם לעבודת בנייה באופן בטיחותי.

מעבר לכך, הרי שאם המקום איננו יכול להציע אפשרות לעבוד בצורה בטוחה, על העוזר להתריע על כך ואם יש צורך גם לדווח, על מנת שהגורמים הרשמיים יפעלו בנושא. צריך לזכור, אם המקום לא יכול להציע אפשרות לעבוד בצורה בטוחה, אזי שזה מתכון לאסון ועובדים עלולים להיפגע.

מה צריך בשביל להיות עוזר ממונה?

על פי החוק, בשביל לקבל הכשרה להיות עוזר ממונה בטיחות, יש לעבור קורס של 45 שעות בתחום, ויש לעבור מבחנים ולקבל תעודת הכשרה. הקורס מועבר על ידי גורמים מקצועיים המתמחים בכך וכן קיבלו את כל האישורים הנדרשים בשביל להעביר קורסים כאלה.

הקורסים עצמם מוכרים כמובן על ידי משרד העבודה, ותוכנית הלימודים נכתבת בהתאם לדרישות של התחום וכן בהתאם לדרישות ולכללים של משרד העבודה מצד אחד ומשרד השיכון והבינוי מצד שני. רק כך אפשר לייצר תהליך עבודה מסודר ומאורגן.

למי זה יכול להתאים?

צריך לומר, עבודה בנושא של בטיחות בבניין, באופן כללי, היא לא דבר פשוט. בין אם זה בגלל התנאים ובין אם זה בגלל שזה מחייב הרבה מאוד מפגשים, שלא תמיד יהיו נעימים, עם גורמים שונים בבניין.

יחד עם זאת, מדובר בעבודה הדורשת אחריות, דורשת תשומת לב והקפדה על פרטים קטנים וגדולים. מדובר בעבודה שהיא שליחות, שכן אם מבצעים אותה בצורה טובה, אזי שאפשר למנוע הרבה מאוד אסונות.