טיפולי קשב וריכוז באמצעות ניורופידבק – כיצד זה עובד 

טיפולי קשב וריכוז באמצעות ניורופידבק

אחת התופעות השכיחות ביותר בשנים האחרונות, הן בקרב מבוגרים והן בקרב ילדים, היא תופעה של בעיות קשב וריכוז. מה שמוכר גם בשם ADHD. הרבה מאוד אנשים מתמודדים עם בעיה זו, לעיתים אפילו מבלי לדעת זאת.

מדובר על תופעה שמשפיעה על היכולת שלנו להתרכז בדבר מסוים לאורך זמן, מבלי להיות מוטרדים מדברים אחרים, ומעבר לזה, היא גורמת לנו לפעול בצורה היפראקטיבית וכן אימפולסיבית.

עד לפני מספר שנים היה נהוג לחשוב שמדובר בתכונה של אנשים מסוימים, אך עם הזמן התברר שמדובר בהפרעה נוירו התפתחותית שיכולה להשפיע על ההתנהגות היומיומית וכשהיא לא מטופלת בצורה נכונה, הרי שהיא יכולה להשפיע על היכולת של ילדים ללמוד, להתחבר לאנשים וכן על היכולת של אנשים מבוגרים לעבוד בצורה מסודרת, אחראית, להחזיק מעמד בעבודה ואפילו בחיי הנישואים.

ישנן דרכים שונות כיצד לטפל במקרים של הפרעות קשב וריכוז, אחת הדרכים היא באמצעות נוירופידבק. אך לפני שבוחרים את מסלול הטיפול ולפני שמתחילים את התהליך עצמו, חשוב לעבור אבחון מקצועי, על מנת לוודא שאכן זו הבעיה איתה מתמודדים ובהתאם לתוצאות האבחון, תיקבע תוכנית טיפול מתאימה, בין אם זה על פי אופי הבעיה, גיל המטופל, ועל פי פרמטרים אחרים שיכולים להשפיע על כך.

חשוב להדגיש, בניגוד למה שהרבה מאוד אנשים נוטים לחשוב, כן ניתן לטפל בהפרעות קשב וריכוז, לא חייבים לעשות את זה באמצעות כדורים ותרופות כפי שהרבה מטפלים מציעים וכן צריך לומר, בניגוד למה שהורים או מורים רבים נוהגים לחשוב, לא מדובר פה רק בעניין של “יותר מדי צפייה במסכים” אומנם זה יכול להשפיע על ההתפתחות הבעיה או הטיפול, אך זה לא מה שיוצר את הבעיה בהכרח.

כיצד מטפלים בהפרעות קשב וריכוז

כאמור, טיפולי קשב וריכוז באמצעות ניורופידבק הם מאוד נפוצים היום, בזכות העובדה שמדובר בטיפולים שמספקים תוצאות איכותיות. הטיפול מתבסס על כך, לומדים להכיר את מוחו של המטופל באמצעות כלים מיוחדים שלומדים את גלי המוח, ובהתאם לכך אפשר לייצר תוכנית טיפול, אימונים, אשר מאפשרת למטופל להרגיל לעצמו שיטות פעולה שונות, בין היתר למיקוד הקשב, ריכוז, ניהול נכון של זמן ביצוע, ויכולות אחרות שהוא נדרש להן ביום יום, בין אם זה באופן מקצועי ובין אם זה לצרכי לימודים.

השיטה מתבססת, בין היתר, על רעיון ההתניה. כלומר, המטופל צופה בסרט מסוים, המחשב שמחובר אליו קורא את פעילות גלי המוח, ובכל פעם כשהוא נוהג נכון, אז המחשב מתגמל אותו. באופן כזה לומדים מדי המוח פועל בצורה תקינה ומתי לא. המחשב גם לומד מתי המוח חושב בצורה לא נכונה, ובהתאם אפשר להבין איך לייצר תוכנית עבודה, שתתאים לפעולות הנכונות שהמוח ביצע.

חשוב להדגיש לפני סיום, לא מדובר בפעולה פולשנית, ואין כאן התערבות של כדורים ותרופות.