יועץ עסקי לחברות – כיצד יועץ עסקי יכול לעזור לנו

יועץ עסקי לחברות – כיצד יועץ עסקי יכול לעזור לנו

לא מעט בעלי חברות, מבקשים לשכור במהלך השנים יועץ עסקי שיעזור לחברה שלהם בנקודות שונות. בין אם זה כשהחברה נמצאת בצומת דרכים, בין אם זה כשהחברה נמצאת במשבר והם לא יודעים כיצד לצאת ממנו ובין אם מסיבות אחרות, חיוביות יותר או חיוביות פחות.

יועץ עסקי מביא איתו אל החברה את הניסיון והידע שהוא צבר עם השנים, אך מעבר לכך הוא מביא איתו את היכולת לראות את הדברים מבחוץ, לראות את הדברים מהצד, בלי להיות מעורב רגשית או כספית, וכך הוא יכול להציע הצעות ורעיונות ייחודיים שיעזרו לחברה להתפתח בצורות שונות. מן הסתם, בשביל שזה יצליח, הרי שעל בעל החברה לקבל את הצעותיו, על המנהלים וצוות העובדים לשתף פעולה ומעל לכל, על היועץ ללמוד את החברה היטב ולהציע הצעות ורעיונות חכמים שיכולים להועיל לחברה.

לפני שנסביר כיצד יועץ עסקי לחברות יכול לעזור, צריך להדגיש כמה נקודות בסיסיות:

ראשית, לא כל אחד יכול להיות יועץ עסקי. הרבה פעמים אנחנו שומעים על יועצי מס, רואי חשבון, עורכי דין ואנשים אחרים שמתהדרים גם בתואר זה. יכול להיות שחלקם אכן למדו את התחום, ואכן הם גם יועצים עסקיים, אך אם לא, הרי שאינם יכולים לעסוק בתחום. לא מדובר במקצוע שמבוסס על השערות, על תחושות או על הבנה כלכלית במאקרו.

ייעוץ עסקי לחברות זה מקצוע שמחייב הבנה בכלכלה ובעסקים לפרטי פרטים, הבנה כיצד שווקים עובדים, איך מתנהלים כחברה בתחום תחרותי ובהיבטים שונים שמשפיעים על התפקוד של החברה. לכן לא כל אחד יכול להיות יועץ עסקי עבור חברות.

שנית, יועץ עסקי טוב, הוא אחד שלומד את החברה קודם לכן, לומד את השוק בו הוא מתנהל ויודע כיצד להפיק את התועלת המרבית עבורה בסיטואציות שונות. יועץ עסקי חייב להבין לאן הוא נכנס, להכיר את ההיררכיה של החברה, להכיר את המחלקות השונות שפועלות בה, להבין איך היא מתפקדת פנימה והחוצה, מי הלקוחות שלה, מי המתחרות של החברה ועוד. כל דבר שקשור לחברה, יהיה נכון שהוא ילמד בשביל להבין מה היכולות שלה ומה הוא יכול להציע לה.

שלישית, עבודתו של יועץ עסקי מתבססת על תוכנית ברורה, סדורה. אומנם התוכנית צריכה להיות גמישה, אך חייבת להיות תוכנית. אי אפשר לעבוד על פי אלתורים ואי אפשר לעבוד על פי תחושות בטן. בצורה כזו, אפשר לקבוע יעדים, מטרות, ולראות האם החברה עמדה בהן.

כיצד ומתי יועץ עסקי יכול לעזור לחברות

כפי שציינו בתחילת המאמר, יועץ עסקי יכול לעזור לחברות במצבים שונים. בין אם מדובר בחברות בתחילת דרכן, כאשר הן עדיין מחפשות דרך להשתלב בשוק, מחפשות דרך לפרוץ קדימה, בין אם מדובר בחברות שנמצאות בצומת דרכים, כאשר הן מבקשות לפרוץ לשוק חדש, בין אם זה בתחום אחר או בין אם זה לשוק הבינלאומי, וכן, כאשר החברות נמצאות במשבר. בכל אחד מהמצבים היועץ העסקי יכול להציג תוכנית וכלים כיצד להתמודד עם המצב.

כאמור, הוא ילמד את החברה, ילמד את השוק בו היא פועלת, יבין מה היכולות, היתרונות היחסיים של החברה וכיצד היא יכולה להביא אותם לידי ביטוי בפועל. הוא ילמד היכן החברה יכולה לחסוך, להתייעל, והיכן היא צריכה להשקיע יותר משאבים, היכן היא יכולה לפרוץ קדימה ואיפה היא צריכה לקחת צעד אחורנית.

בכל אחד מהמצבים שציינו, על היועץ להסביר בצורה מפורטת ומנומקת את הצעדים שהוא מציע וכיצד הם יכולים לעזור לחברה בפועל.