מחיקת נקודות תעבורה – האם זה אפשרי?

עורך דין צבא

הסתבכתם בעבירת תנועה וצברתם ניקוד שלילי ברישיון? תשמחו לדעת שיש מה לעשות. למרות מה שרבים סבורים, מטרתה של יצירת שיטת הניקוד איננה לטפל בנהגים באשר הם ו”לייצר” ענישה, בייחוד לא אצל מי שזוהי עבירת התנועה הראשונה שלו. הרעיון הוא הפוך – לאתר בעיקר את הנהגים המועדים לפורענות, אלו שמבצעים עבירות תנועה פעם אחר פעם וחשוב לעצור אותם. מחיקת נקודות תעבורה היא אכן אפשרית במקרים מסוימים ולכן בסיטואציה שבה אינכם בטוחים כיצד לפעול, מוטב לשכור את שירותיו של עורך דין תעבורה.

מהי שיטת הנקודות בתעבורה?

זוהי דרך שבה ניתן לעקוב אחר עבירות שמתבצעות על ידי נהגים, כאשר צבירה של נקודות מובילה בסופו של דבר ל”אמצעי לתיקון”, משמע ענישה שמטרתה לייצר הרתעה עתידית. ככל שנהג עובר עבירות תעבורה רבות יותר, כך הענישה תהיה כבדה יותר. המינימום של הניקוד שניתן לצבור בשל עבירה שבוצעה הינו 2 נקודות, בעוד המקסימום יכול להגיע ל 10 נקודות. מחיקת נקודות תעבורה יכולה להיות מאתגרת יותר עבור עורך הדין שלכם, אם מדובר במקרה חוזר של עבירת תנועה.

מהן הסנקציות המופעלות על נהגים שצברו נקודות?

כאמור, כשנהג צובר עבירות שניקודן גבוה, כך הדבר יגרור ענישה משמעותית, כאשר אמצעי התיקון יכול לנוע בין קנס כספי נמוך יחסית ועד לשלילת רישיון מיידית. כמות נמוכה של נקודות יכולה בהחלט להימחק באופן אוטומטי מהמערכת – אם חלף די זמן מאז הפעם האחרונה שנרשמה עבירת תעבורה וכן אם הופעלה ענישה מותאמת כנגד הנהג כשהן עדיין היו “בתוקף”.

לעומת זאת, במידה שהנהג צבר הרבה נקודות ולא פסק מלבצע עבירות תנועה, הן ימשיכו להצטבר ובמקרים חמורים במיוחד – רשיונו שנשלל יוחזר לו רק לאחר ביצוע מבחן עיוני ומעשי במכון הרפואי לבטיחות בדרכים. המנעד בין ענישה קלה לחומרה הוא רחב ולעתים ישתנה על חודן של נקודות ספורות. מומלץ לבדוק את האפשרות להימנע מלצבור נקודות כאשר ניתן לפנות לדרכים אחרות, בסיוע עורך דין תעבורה.

כיצד עורך דין יכול לסייע בתהליך מחיקת נקודות תעבורה?

אין דרך למחוק נקודות תעבורה שכבר נרשמו לנהג, אלא רק להימנע מרישום הנקודות מלכתחילה באמצעים שונים. נקודות נצברות לרישיונו של נהג, רק כאשר הוא משלם את הדו”ח המיידי המוטל עליו וכן כאשר הוא מודה בביצוע עבירת התעבורה, בבית המשפט. כל עוד לא עשה זאת וגם אם נתפס על ידי שוטר – ייחשב הנהג בגדר “חשוד” ובפועל עדיין לא יירשמו לו הנקודות ברישיון.

כאשר נהג הוא “רק” חשוד בביצוע עבירת תעבורה, זה השלב שבו עורך הדין הפלילי יכול לסייע לו. ניתן לבצע, לכאורה, מחיקת נקודות תעבורה – כלומר, לא לצבור אותן – בכמה דרכים, ביניהן הגשת בקשה להמתקת העונש מצבירת נקודות לקנס כספי בלבד, או הפחתה של הנקודות מכמות גבוהה כפי שהנהג אמור היה לקבל בתחילה, לכמות נמוכה, באמצעות הודאה בעבירה קלה יותר בלבד. תפקיד הפרקליט המלווה אתכם הוא להוביל מהלך שייטיב עמכם ויאפשר קבלת “אמצעי תיקון” מופחת ככל הניתן.