פירוט שלבי התכנון הפיננסי

תכנון פיננסי

אחת הטענות של כלכלנים ואנשי מקצוע שמתמחים בנושא של ניהול משק בית היא, שהמדינה איננה מספקת מספיק כלים ולא מחנכת את הדור הצעיר כיצד לתכנן נכון את צעדיהם מבחינה כלכלית. הרבה פעמים אפשר לשמוע טענות, שהמדינה מצפה מכל זוג צעיר ומכל אזרח, ללמוד לבד איך לתכנן את עתידו הכלכלי.

יש מי שיודע כיצד לעשות את זה, הרבה פעמים הוא גם מקבל עזרה מההורים, בין אם זה עזרה בכל הנושא של תכנון וכמובן גם עזרה כספית. אך יש הרבה מאוד אנשים שאינם יודעים כיצד לנהל משק בית בצורה נכונה ולכן הם צוברים חובות בשלב מוקדם. הבעיה היא חמורה יותר, מאחר ולא פעם מדובר באנשים שאין להם גב כלכלי והורים שיכולים לעזור להם.

מה זה תכנון פיננסי?

במובנים מסוים, משק בית, משפחתי או פרטי, הוא כמו עסק. הוא אמור להתנהל בתקציב מסוים, בהתאם להכנסות שיוצרים בעלי המשק ובהתאם לכך הם אמורים לקבוע את ההוצאות שלהם. כל זה, כאשר עליהם גם לזכור שהם לחסוך כסף לעתיד, לימים בהם לא יעבדו בצורה סדירה, בין אם זה בגלל שיצאו לפנסיה, או חס וחלילה במקרה של מחלה, תאונה ואובדן כושר עבודה.

תכנון פיננסי נועד לשמור על גבולות הגזרה. כלומר, למנוע מצב ההוצאות עולות על ההכנסות ונכנסים לחובות, וכן הוא נועד לאפשר לחסוך כסף לעתיד. בצורה כזו, שרמת החיים בהווה ורמת החיים בעתיד לא ישתנו לרעה.

כיצד מתכננים בצורה נכונה?

על מנת לעשות תכנון פיננסי בצורה נכונה, כל אחד צריך לדעת מה עומד לרשותו. מה היכולות הכלכליות, מה גובה המשכורת שלו, אילו נכסים עומדים לרשותו, מה גובה ההוצאות שלו בהווה ומה צפי ההוצאות בעתיד.

בהתאם לכך, הוא יכול להחליט כמה כסף הוא מוציא מדי חודש, כמובן שזה בהתאם למה שהוא צריך (דברים קשיחים שלא יכולים להשתנות) ובהתאמה לתקציב, הוא יבחר על מה ירצה להוציא את הכסף (דברים גמישים, כאלה שהוא יכול להחליט אם לרכוש או לא).

כמו כן, הוא יקבע איך הוא משקיע את הכסף שלו וכיצד הוא חוסך אותו. למשל, עליו להחליט איזה חלק מהתקציב יופנה לתוכניות חסכון, קרן פנסיה, השקעות ועוד. תכנון נכון יאפשר לו לחסוך מספיק כסף בשביל שבעתיד, כאשר יצא לפנסיה, עדיין הוא יוכל להנות מהכנסה סבירה.

מעבר לכל זה, בשביל לעשות תכנון פיננסי חכם, יש לבדוק עלויות של תוכניות, כמה כסף יהיה עליו לשלם על כל דבר ועוד. כלומר, הוא יצטרך לעשות כמין סקר שוק בין התוכניות השונות. בצורה כזו, יהיה לו הרבה יותר קל לדעת איפה משתלם להשקיע וכמה.

אם אתם רוצים לדעת עוד על הנושא ולבצע תכנון נכון, זה הזמן ליצור איתנו קשר ואנחנו נשמח לעמוד לרשותכם ולספק לכם את כל המידע הרלוונטי. ניתן לפנות אלינו בטלפון וכן בטופס צור קשר באתר האינטרנט שלנו.