השפלת מי תהום – מה זה ולשם מה זה מיועד 

השפלת מי תהום

אחד המושגים הנפוצים ביותר בתחום של איכות הסביבה, ובעל משמעות רחבה לחיינו, הוא מי תהום. מדובר על מים (בעיקר מי גשמים) אשר חלחלו אל תוך האדמה, וכך יוצרים מצבור של מים אשר משמשים לשתייה. הערכה היא כי מי תהום מהווים כמעט אחוד מכלל כמות המים בכדור הארץ, ועשרים אחוז מהם הם מים מתוקים.

הבעיה עם מי תהום הם הזיהומים הנוצרים עם הזמן וגורמים להם נזק. הזיהום יכול להיווצר כתוצאה משאיבת יתר, רעלים שמשתחררים לאדמה, בין היתר על ידי האדם בתהליכים תעשייתיים שונים, וכן זיהומים שנוצרים על ידי מקורות טבעיים, כמו למשל השתחררות של מינרליים טבעיים.

כיצד השפלת מי תהום יכולה לעזור

בתהליכי בנייה שונים, בין אם זו בנייה של מבני מגורים או מבנים אחרים, תשתיות ופרויקטים אחרים, נוצר לא פעם צורך להגיע אל האזור של מי התהום. על מנת שתתאפשר בנייה מבלי לגרום נזק למים, אזי שיש צורך למצוא דרכים כיצד לשלוט עליהם, לווסת אותם, כך שיהיה ניתן לייצר תהליך עבודה מבלי לגרום נזקים מתמשכים.

הפתרון הוא השפלת מי תהום. הרעיון של תהליך זה, הוא לשנות את מפלס הגובה של מי התהום באופן מבוקר על ידי פעולה יזומה. התהליך מתבצע באמצעות שליטה וויסות של גובה מי התהום, באופן שיהיה ניתן לבנות מעל המפלס, מבלי לגרום נזק למים.

כיצד מתבצע התהליך בפועל

תהליך השפלת מי תהום יכול להתבצע במספר דרכים. הפופולארית ביותר היא באמצעות שאיבה של מי התהום באופן יזום ומבוקר אל קו מסוים. לאחר שמסיימים את תהליך השאיבה אפשר להתחיל בעבודה על הפרויקט, מבלי לחשוש שייגרם נזק.

על מנת לבצע את תהליך השאיבה, יש צורך להכיר היטב את סוג הקרקע במקום, יש לדעת מה העומק הרצוי והנכון בו צריך לבצע את תהליך השאיבה, מה רדיוס ההשפעה של התהליך, כמה זמן אמור להתבצע התהליך, ועוד. ככל שיש יותר פרטים על התהליך, כך יהיה קל יותר לבצע אותו.

דברים שחשוב לדעת על השפלת מי תהום

ראשית, במהלך השנים גדל הצורך בתהליך זה, בין היתר בגלל הגידול באוכלוסייה וכן בגלל בנייה מרובה של מבנים רבי קומות וכן של בנייה תת קרקעית.

שנית, על מנת לבצע תהליך זה יש לעבוד עם יועצים סביבתיים שידעו לספק את כל המידע על הקרקע, על השיטות השונות, וכן ימליצו כיצד לבצע אותו.

שלישית, יש לקחת בחשבון שבמקרים רבים, ברגע ששואבים את מי התהום, ייתכן והקרקע תשקע, שכן אין מה שיחזיק אותה. על כן צריך למצוא פתרונות יעילים לבעיה. כך נוצרים בולענים במקומות שונים, בפרט ליד מקומות בהם התבצעה השפלת מי תהום. זו יכולה להיות בעיה בטיחותית שתשפיע על אזרחים ומבנים שונים באזור.