חדשות חרדים – מה הייחוד שלהם

חדשות חרדים

מי שנכנס היום לאתרי חדשות חרדיים, עלול לחשוב שלא מדובר באתרים ייעודים לקהילות החרדיות בלבד. זה לא שמדובר באתרים שמכילים מידע, תמונות וכתבות כמו באתרי חדשות חילוניים, אלא שפשוט חלק גדול מהמידע שמופיע באותם אתרים, הוא לכאורה רגיל, בנאלי, דברים שמתרחשים מדי שעה בשעה במקומות שונים, דברים שיש להם השפעה על הציבור החרדי המקומי והרחב.

בין היתר אנחנו נזכה לראות באותם אתרים ידיעות על דברים שקשורים למערכת החינוך, דברים שקשורים למערכת הבריאות, דברים פוליטיים ברמה הלאומית והעירונית, חדשות על דברים שהתרחשו במקומות שונים בארץ ועוד.

ובכל זאת, חדשות חרדים שונות מחדשות לחילוניים ובכלל. מדובר באתרים שונים כי הם מבטאים קהילות מסוימות, ספציפיות, אך יתרה מזו, הם מבטאים גישה מסוימת, יוצאת דופן. הם לא מתעסקים בדברים שלא מעניינים את הציבור החרדי או כאלה שהרבנים סבורים שהציבור החרדי לא אמור לדעת מהם.

כאן יש הבדל נוסף בין אתרים של חרדים לאתרים של חילונים. אם באתרים של חילוניים, הרייטינג, האג’נדה או דברים דומים משפיעים על התכנים, הרי שאצל החרדים זה שונה. אצלם זה הרבה יותר עניין של מה מותר ומה אסור לכתוב, מה הציבור החרדי יכול להכיל ומה לא, מה הרבנים מרשים ומה לא. גם אם זה לא נאמר בפומבי, די ברור שזה הקו, וזה לא בהכרח שונה מאתרים חילוניים.

מדוע זה מיוחד ובכל זאת אין הבדל

אין הבדל מסיבה מאוד פשוטה, בעלי אתרים של חדשות חרדים יודעים מי הקהל שלהם, ויודעים מי יהיה מוכן לפרסם אצלם, מתי ולמה. אם הם יפרסמו דברים מסוימים שהציבור החרדי לא מוכן ולא מסוגל להכיל, המפרסמים לא ירצו לפרסם אצלם. זה לא שונה מהותית מאתרים חילונים שיודעים שגם אותם המפרסמים יכולים לעזוב, אם הם יפרסמו דברים לא מקובלים.

מצד שני, החרדים ערים למה שהקהילה שלהם צריכה, הם ערים למה שמותר להם או מה שאסור להם לכתוב. יש להם אחריות מסוימת. זה עוזר להם לשמור על המבנה של הקהילה כפי שהיא, זה עוזר להם לשמור על מי שהם.