טיפול בהתמכרות להימורים – לא רק עניין אישי אלא גם משפחתי וחברתי

טיפול בהתמכרות להימורים

אחת ההתמכרויות השכיחות ביותר בחברה המערבית היא התמכרות להימורים. התמכרות זו החלה להופיע בספרים המקצועיים כבר באמצע המאה העשרים ועם השנים היא רק הלכה והתפתחה. ההתמכרות הזאת באה לידי ביטוי בהימורים בקזינו, במשחקי לוטו, טוטו ומשחקים אחרים, מרוצי סוסים, הימורים על משחקי ספורט ולעיתים אפילו בהתערבויות והימורים בין חברים. 

אנשים שמכורים להימורים, לא בהכרח מכורים לניצחון בהימור, הם גם יודעים הרבה פעמים שיש להם יותר סיכוי להפסיד מאשר סיכוי לנצח. מה שגורם להם להתמכר זה המתח, האדרנלין, אותה תחושת היי שהם חווים כשהם מנצחים. כמו מכורים רבים אחרים, הם לא מתייחסים לעובדה שיש גם את תחושת הדאון, הם שוכחים ממנה למרות שהם מודעים לעובדה שהם תמיד יכולים להפסיד. בתוך תוכם הם מאמינים שהם יכולים כל הזמן לנצח והם צריכים את תחושת המתח שלפני ותחושת ההיי שאחריי. 

טיפול בהתמכרות להימורים הוא עניין מאוד מורכב וחשוב. בדומה להתמכרויות אחרות, גם פה זה לא רק עניין אישי של המכור אלא גם עניין משפחתי ואפילו חברתי. לכן הרשויות והמדינה משקיעות לא מעט כסף בכך, כולל ניסיון למנוע אפשרות להימורים במצבים מסוימים. 

מדוע מדובר בעניין חברתי ומשפחתי וכיצד מטפלים במכורים

כשאדם מתמכר להימורים, הוא מאבד את הכיוון כפי שנהוג לומר. הוא מוכן להשקיע את כל כספו בהימורים בלי הבחנה. זה המאפיין העיקרי של אדם מכור. לכן, הרבה פעמים מכורים יכולים להגיע למצבם שהם יפסידו את כל כספם ורכושם, הם יכולים להוביל את משפחתם למצב של עוני ובמקרי קצה להתדרדר לפשע, על מנת שיוכלו להחזיר חובות ולהמר מחדש. 

הטיפול במכורים בהימורים, מתבצע הן על הצד הנפשי והן על הצד השכלי, כלומר, לגרום להבין מה הנזק שהם יוצרים לעצמם ולסביבה שלהם. הרעיון הוא, לגרום להם להבין ולהרגיש שהימורים זה דבר שלילי שפוגע בהם ויותר מזה, מדובר במשהו שהם לא צריכים, לא פשוט בשביל המתח, לא בשביל האדרנלין ולא בשביל תחושת ההישגיות והניצחון. הם פשוט לא צריכים את זה.