ביצעתם עבירה בתקופת השירות? כל מה שאתם חייבים לדעת

עורך דין צבא

לא מעט חיילים בסדיר או בקבע, מוצאים את עצמם במודע או לא במודע, עומדים בפני חשד לביצוע עבירות על פי הדין הצבאי. במקרים רבים מדובר על עבירות קלות, משמעתיות אשר מתבררות בהליך משפטי פנימי בתוך הפלוגה או האוגדה, ויש מקרים בהם מדובר על עבירות הרבה יותר משמעותיות עם הליך שיפוטי רציני יותר.

כידוע, הדין הצבאי שונה מהדין הפלילי או האזרחי, למרות שישנן עבירות מסוימות שהן חופפות. הסיבה לכך היא פשוטה, הצבא פועל על פי מערכת חוקים וכללים משלו, אשר מטרתם למנוע מחיילים בכל הדרגות, בסדיר, קבע או מילואים, לעבור על החוק. כל עוד נמצאים במסגרת הצבאית, חייבים לעמוד בכללי הצבא, אחרת נשפטים על ידו.

מה עושים במידה ומבצעים עבירה בזמן השירות

בדומה לדין פלילי או אזרחי, ברגע שמבצעים עבירה על פי הדין הצבאי, יש להיעזר בשירותיו של עורך דין צבא אשר ייצג אותנו אל מול הרשויות, ינסה להוכיח את חפותנו, להוציא אותנו זכאים או להקל במידה ניכרת על העונש שלנו.

אנחנו יכולים לשכור עורך דין צבא מטעמנו, אך אם אין אפשרות שכזו, אז אנחנו יכולים לבקש עורך דין מהסנגוריה הצבאית שייצג אותנו. בעיקרון, תמיד עדיף להיעזר בעורך דין מטעמנו, גם אם זה אומר שהעלויות לשם כך הן גבוהות.

באילו עבירות אנחנו יכולים להיות מואשמים?

כאמור, למרות שיש דין צבאי ודין פלילי, הרי שישנן עבירות תואמות במקרים רבים. למשל, עבירות סמים, רכוש, אלימות, נהיגה בשכרות, ועבירות אחרות שגם הדין הפלילי וגם הדין הצבאי מתייחסים אליהן, אך כאמור, בכל אחד מהמקרים נשפטים בבית משפט שונה, של המדינה או של הצבא.

יחד עם זאת, ישנן עבירות המיוחסות אך ורק לדין הצבאי. למשל, עבירות הקשורות למשמעת (עריקות, נפקדות), עבירות הקשורות לביטחון המדינה, עבירות הקשורות להתנהגות לאויב או התנהגות לחברים לצבא ועוד. מדובר על עבירות נשפטות בבית משפט צבאי והעונש עליהן מאוד גבוה.

מה עלינו לעשות במידה וביצענו עבירה?

הדבר החשוב ביותר לעשות ברגע שאנחנו מואשמים בביצוע עבירה כזו או אחרת, היא לשכור את שירותיו של עורך דין צבא שייצג אותו. הוא ידע להסביר לנו כיצד להתנהל, מה לעשות, מה לומר ומתי לדבר.

לנו אין ידע ואין ניסיון בדברים כאלה, אנחנו לא נדע בהכרח איך לעמוד מול חקירות של משטרה צבאית ועל כן, מוטב שאנחנו נעזר בשירותיו של עורך דין שיכול לייצג אותנו ולהסביר לנו כיצד להתנהל.

חשוב מאוד שאנחנו נספק לו את כל המידע על המקרה, כמובן שעלינו לספר לו את האמת ואם יש לנו עדויות, ראיות תומכות, עלינו לספק לו אותם. הוא כבר ידע איך להשתמש בכך לטובתנו, באופן שישרת את האינטרס שלנו.