תשלום כופר – כיצד זה קשור לעבירות מס

תשלום כופר

כשאנחנו חושבים על המונח תשלום כופר, סביר להניח שהדבר הראשון שעולה לנו בראש זה תשלום שאנשים מבקשים מאנשים אחרים, על מנת שיחזירו להם משהו ששייך להם. למשל, במדינות רבות בהן נהוג לחטוף אנשים, אז החוטפים מבקשים סכום כסף מסוים מבני המשפחה שלהם בשביל שיוכלו לקבל בחזרה את בני משפחתם. 

אך למונח הזה יש שימוש נוסף ודווקא חוקי, הוא קשור לעולם של עבירות מס. הרעיון הוא פשוט. המדינה מאפשרת לאנשים שנתפסו בביצוע עבירות מס לשלם סכום כסף ובכך להשתחרר מהאחריות הפלילית שלהם על המעשה שהם ביצעו. במילים אחרות, התשלום הוא תחליף להליך הפלילי. במקום לקבל עונש מסוים, הם משלמים סכום כסף על פי מה שועדת הכופר מחליטה עליו. ברגע שהסכום משולם, אז ההליך הפלילי נפסק, ואם הנאשם היה עצור, אז הוא משתחרר. 

לפני שנסביר מדוע המדינה עושה את זה, חשוב להבהיר שלא בכל מצב זה קיים אלא רק בעבירות מס מסוימות, למשל עבירות שקשורות לחוק מיסוי מקרקעין, חוקי מע”מ, פקודות מכס מסוימות, מס קנייה ועוד שורה ארוכה של עבירות שקשורות למסים מסוימים. חשוב לציין עוד, שההחלטה אם להמיר את העונש בתשלום כופר, איננה של הנאשם אלא של ועדות כופר שדנות בכל. ועדות בהן יושבים נציגים מפרקליטות המדינה ובוחנים כל מקרה לגופו. 

מדוע המדינה מציעה אפשרות כזו

יש כמה סיבות מדוע המדינה תעדיף בסיטואציות מסוימות, שהנאשם ישלם כופר ולא יעבור תהליך פלילי. 

ראשית, התהליך הפלילי עולה למדינה כסף, זמן ומשאבים אחרים. זה לא תמיד משתלם לה. במיוחד אם בסופו של דבר, ייתכן ובית המשפט יקבל החלטה לשחרר אותו. לכן עדיף לה לפנות להליך של תשלום סכום כסף מסוים ובכך להביא את התהליך לסיומו. 

שנית, הליך פלילי מותיר לנאשם רישום שיכול לפגוע בו בעתיד. בהרבה פעמים אנשים שחשודים בעבירות מס, הם לא עבריינים בהכרח, ולכן המדינה לא רוצה לפגוע בהם, החלופה לשלם סכום כסף מסוים, מאפשרת להם להשתחרר מהמצב בו הם נכנסים להליך פלילי ועלולים להישאר עם רישום וכתם לכל החיים.