תכנון כבישים – כיצד מתכננים כביש בצורה נכונה

תכנון כבישים

תהיתם פעם כיצד מתכננים בנייה של כביש? לא דווקא מבחינת חומרים, אלא מבחינת תוואי הדרך, איך מחליטים לתכנן כביש מנקודה מסוימת לנקודה אחרת, למה מחליטים לבנות בכביש באזור מסוים ולא באזור אחר, מדוע עושים אותו עם שני נתיבים במקום שלוש, או שאלות אחרות שמשפיעות כך או אחרת על התכנון, ולאחר מכן על אופי השימוש בכביש?

ברמת העיקרון, כל הנושא של תכנון כבישים צריך להתבצע באופן מאוד מדוקדק וקפדני, זאת על מנת שהוא ישרת את קהל הנהגים והמשתמשים בו באופן אפקטיבי, באופן נכון ויעיל, תוך מינימום פגיעה בסביבה במובנים שונים, ומקסימום תועלת כלכלית. כפי שניתן להניח, יש לא מעט גורמים שמעורבים בתהליך, בין אם זה מבחינת ייעוץ הנדסי, מבחינת בניית התשתית, יועצי סביבה, יועצים כלכליים ועוד.

לפני שאנחנו ניגע בכמה נקודות ונסביר כיצד הם יכולים להשפיע על תכנון כביש, חשוב להבהיר כאן, כל כביש מתוכנן בצורה שונה, כל תכנון של כביש מתבסס על נתונים אחרים, ביחס לסביבה בו הוא נמצא וביחס לתנאים אחרים שיכולים להשפיע. לכן, גם אי אפשר להשוות ולהסביר מדוע כביש אחד נבנה כך וכביש אחר נבנה בצורה שונה.

נקודה אחרת שצריך לקחת בחשבון, ישנם הרבה פעמים מצבים שהחברות אשר אחראיות על פרויקט לתכנון כביש כזה או אחר, מקבלות הוראה ברורה לתכנן כביש בתנאים מסוימים, מתוך הנחה שבעתיד, אם יידרש ותהיה אפשרות, תתבצע הרחבה שלו ולכן הוא מתכונן בצורה כזו כעת ולא בצורה אחרת.

נקודות שיכולות להשפיע על תכנון כביש

תקציב – בראש ובראשונה, עולה שאלה מה גובה התקציב של הפרויקט וכיצד צריך ואפשר לחלק אותו, כך שיהיה ניתן באמת לבנות כביש ברמה גבוהה, כביש איכותי שישרת את המשתמשים בו בצורה אפקטיבית.

תוואי הדרך – כאשר ניגשים לתכנן כביש, מסתכלים על התוואי, האם הוא ישר, האם הוא מעוקל, האם יש צורך לבנות מעקפים מסיבות כאלה ואחרות, האם יש צורך לבנות מחלף.

סביבה – כאן יש התייחסות לכמה נקודות, למשל, האם הכביש קרוב ליישוב ואז צריך לקחת בחשבון את ההשפעה עליו, אם הכביש קרוב לשכונת מגורים, צריך לבדוק כיצד הוא ישפיע עליה ועל איכות החיים במקום. יש גם להתייחס לכל הנושא של הזיהום שהכביש עלול לייצר, האם יש דברים שצריך לשנות בטבע ועוד.

כלכלה – כשמחליטים לבנות כביש, מתייחסים לשאלה כיצד הוא ישפיע על הכלכלה, האם הוא יצליח לפתוח פקקים, להקל על הנהגים, לחסוך זמן על הכביש ובכך לאפשר לאנשים להגיע מהר יותר לעבודה. שאלות כלכליות משמעותיות.

בטיחות – הנקודה אולי הכי מהותית בתכנון המעשי של הכביש, כיצד אפשר לבנות תוואי בטוח ואיכותי, ובמקרים רבים התכנון מתבצע על פי השאלה, איך מקטינים את מספר התאונות באזור על ידי תכנון כביש בטוח יותר.