הלוואה בערבות המדינה – כיצד אפשר לקבל הלוואה כזו

הלוואות בערבות המדינה

אחד מכשלי השוק הבולטים ביותר, הוא קושי שקיים בקרב עסקים קטנים ובעלי מקצוע לקבל הלוואות מבנקים. זאת אף על פי שהכלכלה הלאומית של ישראל ובכלל של כל מדינה, מבוססת על עסקים כאלה. אף על פי כן, הבנקים לא ממהרים לתת להם הלוואות שיאפשרו להם להתקיים ולהתפתח.

בניגוד למה שרבים נוטים לחשוב, כלכלה לאומית מבוססת יותר על עסקים קטנים ובינוניים המהווים את הרוב הגדול, ולא על חברות גדולות שמעסיקות אלפי אנשים אך מדובר בכמות קטנה מאוד של עסקים. בעוד שהן נהנות מאפשרות לקבל הלוואות, בגלל היכולות הכלכליות שלהן, הבנקים לא ממהרים לתת הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים.

מדוע בנקים לא ממהרים לתת הלוואות וכיצד אפשר להתגבר על זה?

הבנקים לא ממהרים לתת הלוואות לעסקים קטנים מאחר והם חוששים, שאלה לא יוכלו להחזיר אותן. לכן הם מערימים קשיים, בין אם זה בדרישות ובין אם זה בהיבטים אחרים. בעלי העסקים צריכים לחפש פתרונות אחרים. לכאן נכנס הרעיון של הלוואה בערבות המדינה.

הלוואה בעזרת ערבות מדינה ניתנת לעסקים בעזרת הקרן לעסקים קטנים ובינוניים. זו קרן ממשלתית אשר נועדה לקדם עסקים בסדרי גודל כאלה בתחומים שונים. היא מאפשרת לבעלי העסקים לקבל הלוואות בעזרת ערבות של המדינה להחזר, בתנאים מועדפים.

כיצד מקבלים הלוואה בעזרת ערבות מדינה

הקרן לעסקים קטנים ובינוניים, מנוהלת על ידי משרד הכלכלה והתעשייה בשיתוף עם משרד האוצר. היא מספקת בטחונות וערבויות לבקשות הלוואה מהבנקים (כיום מדובר על הלוואות מבנק מזרחי, לאומי, אוצר החייל ומרכנתיל דיסקונט). כך אם בעל עסק מבקש הלוואה, המדינה עומדת מאחוריו

על מנת לקבל את ההלוואה, המדינה צריך לאשר את הזכאות של בעל העסק על פי תנאים מסוימים. במידה והזכאות אכן מאושרת, בעל העסק יכול לקבל הלוואה בריבית של 2.5-3 אחוז, החזר של חמש שנים. ניתן גם לקבל הלוואת גרייס מבלי להחזיר את הקרן במשך חצי שנה. צריך לציין, אפשר לקבל הלוואה והיא לא תשפיע על היכולת של בעל העסק לקבל הלוואות בעתיד.

למי משתלם לקחת הלוואות בעזרת המדינה

בפני בעלי עסקים קטנים ובינוניים עומדים שתי אפשרויות עיקריות לקבלת הלוואה. אפשרות אחת היא דרך גופים חוץ בנקאיים ואפשרות שנייה היא בעזרת ערבות של המדינה. האפשרות הראשונה, גם אם היא יותר פשוטה לכאורה, לפחות בהיבט הבירוקראטי, הרי מבחינת התנאים, היא הרבה פחות משתלמת.

לכן בעלי עסקים קטנים ובינוניים שזקוקים להלוואה בשביל להתקדם, להתרחב, להיכנס לפרויקטים חדשים או מסיבות אחרות, מומלץ לבדוק ולהחליט האם זה משתלם להם לקחת הלוואה בערבות של המדינה. ייתכן מאוד שזו האופציה הטובה ביותר עבורם.

נטילת הלוואה בתנאים מועדפים, יכולה לשנות את המסלול של העסק ולעזור לו לצמוח אל מקומות חדשים ולהתגבר על קשיים שונים בדרך.