לימודים בישראל – איך לבחור מה ללמוד

לימודים בישראל

בשנות התשעים התרחשה בישראל מהפכה גדולה בתחום הלימודים הגבוהים. עד אז היינו יכולים ללמוד באוניברסיטאות ובמספר מכללות ציבוריות כמו biuinternational.com. ההשכלה הגבוהה היתה סגורה בפני רוב האנשים. באמצע שנות התשעים החליט משרד החינוך לקדם את הנושא של המכללות הפרטיות, מה שהביא לידי כך שכיום כל מי שרוצה ללמוד, יכול. 

מן הסתם, מלבד העובדה שזה פתח אפשרויות רבות בפני צעירים וצעירות, בכל הקשור למוסדות לימוד, הרי שזה פתח עבורם גם אפשרות להיחשף למגוון תחומי לימוד חדשים, כאלה שלא היו מוכרים ולא היו קיימים בישראל, קודם לכן. כל הנושא של לימודים בישראל, קיבל מפנה חד משמעי, יצר מקצועות חדשים והביא לידי כך שיותר צעירים וצעירות למדו וקיבלו תארים אקדמאיים. 

היום כשצעירים מחפשים מה ללמוד בישראל, אז עומדת לרשותם האפשרות לבחור בין אוניברסיטאות לבין מוסדות אקדמיים אחרים, מכללות פרטיות וציבוריות, מכללות רגילות או כאלה שקשורות לאוניברסיטאות השונות. עומדת בפניהם האפשרות ללמוד כל נושא וכל תחום, על פי הבחירה שלהם. השאלה היא, כיצד בוחרים מה ללמוד.

נקודות שיכולות לעזור בהחלטה

הנקודה העיקרית היא כמובן העניין. מה מעניין אותנו, מה מושך אותנו. כשאנחנו בוחרים מסלול לימודים, הרבה פעמים הוא מהווה למעשה מסלול התחלה לקראת מקצוע. על כן אנחנו צריכים לחשוב, במה אנחנו רוצים לעבוד כשנהיה גדולים. צריך לומר, שלא תמיד זה כך. יש מקרים בהם אנחנו נעדיף לבחור מסלול יותר כללי, על מנת להשאיר לעצמנו אופציות פתוחות, ויש גם לא מעט צעירים שבוחרים מסלול לימודים מסוים, למרות שבסופו של דבר, הם עובדים במשהו אחר לגמרי. 

נקודה אחרת היא התנאים. למה אנחנו יכולים להירשם, היכן, מה עומד לרשותנו, מה אנחנו צריכים לשפר, כמה זמן נמשכים הלימודים. דברים שיכולים להשפיע על ההחלטה, בין אם זה מנקודת מבט של רמת קושי ובין אם זה מנקודת מבט, מה נדרש מאיתנו לעשות בשביל להתקבל ובשביל ללמוד את המקצוע. 

נקודה אחרונה זה כל העניין הפרוצדוראלי, הטכני. איפה לומדים, כמה זמן, כמה זה עולה, מה מקבלים בסופו של דבר ועוד.