לימודי רכיבה טיפולית – המדריך המלא

במשך מאות שנים סוסים שימשו את בני האדם לשלושה צרכים עיקריים. לחימה, רכיבה לצורך מסעות וכן לפעילות חקלאית כזו או אחרת. עם השנים, בוודאי במאה ה-20, הצרכים השתנו ולכן סוסים כבר לא שימשו ללחימה ולא לצורכי מסעות. במקומם נוצרו צרכים אחרים, למשל, תחרויות ספורט וכן לצורך הנאה.

צורך נוסף שנוצר עם הזמן והפך להיות מאוד שימושי, היא רכיבה על הסוסים לצורך טיפולים, בין אם זה בילדים ובין אם זה במבוגרים. רכיבה טיפולית נועדה לעזור לאנשים עם מוגבלויות פיזיות, נפשיות, מנטאליות ואחרות, לקבל טיפול בצורה ייחודית ושונה, בשביל לאפשר להם לפתח יכולות שונות וליהנות מאפשרויות טיפול, שלא ניתן למצוא באמצעים אחרים.

מה זו רכיבה טיפולית?

באופן עקרוני, רכיבה טיפולית איננה מציעה אך ורק את הנושא של הרכיבה עצמה, למרות שבאופן טבעי זה המהותי בתהליך. כשמדברים על רכיבה טיפולית, מכוונים לכל מה שקשור לטיפול בסוסים, וכן לרכיבה עצמה.

באמצעות רכיבה טיפולית מנסים המטפלים ללמד את המטופלים לפתח כישורים שונים, לייצר אצלם יחס ומשמעות דרך עבודה עם סוס אהוב לדברים אחרים שיכולים להשפיע על החיים שלהם. כך למשל, רכיבה על סוסים הרבה פעמים מאפשרת למטופלים ללמוד ולייצר אינטראקציה ותקשורת עם הסביבה.

בשביל לעסוק בתחום של רכיבה טיפולית, יש ללמוד את הנושא. לימודי רכיבה טיפולית נערכים במכללות המתמחות בכך, כאשר חלק מהלימודים מתבצעים באופן תיאורטי, בעוד שחלק אחר של הלימודים הוא מעשי, כלומר עבודה בחווה מול הסוסים וכן הכשרה מול המטופלים עצמם.

מה לומדים במסגרת לימודי רכיבה טיפולית

בעקרון, לימודי רכיבה טיפולית אמורים ללמד את הסטודנטים מספר דברים:

ראשית, כיצד עובדים עם סוסים. לא מדובר בחיה רגילה, יש לה צרכים משלה, היא זקוקה לטיפול מסוים, בין אם זה הסוס עצמו ובין אם זו האורווה, החווה, שם הוא חי. גם מדריכים ברכיבה טיפולית צריכים לדעת לטפל בסוס ובמקום מחייתו.

שנית, התלמידים לומדים כיצד לעבוד מול מטופלים הזקוקים לטיפול באמצעות רכיבה טיפולית. מי זקוק לכך, איך לגשת אליהם, כיצד לטפל בהם, איך להכין תוכנית טיפול, מה מותר ומה אסור ועוד שורה ארוכה של פרטים רלוונטיים בנושא.

שלישית, במסגרת הלימודים לומדים התלמידים את כל נשוא הבטיחות, איך עובדים מול מטופלים במצבי חירום, מה עושים אם חס וחלילה מתרחשת תאונה, כיצד לשמור על הבטיחות שלהם בזמן עבודה בחווה או על סוסים ועוד.

כמו שציינו, הלימודים נערכים גם באופן מעשי וגם באופן תיאורטי, מאחר והם אמורים לספק למדריכים מידע אודות סוגי טיפולים, אופי התקדמות בטיפול ועוד. כל דבר יכול להשפיע כך או אחרת על התהליך.

לסיכום, לימודי רכיבה טיפולית אמורים לספק את כל המידע הרלוונטי למטפלים העתידיים, בשביל שידעו לעבוד בצורה נכונה עם כל מטופל שמגיע אליהם לחווה.