מהו ייעוץ תזונתי ואיך הוא ישנה את אורח החיים שלכם?

ייעוץ תזונתי

לא מעט רופאים, מומחי תזונה ואנשי מקצוע אשר עובדים עם ממשלות וארגונים, טוענים שבעיית השמנה היא מחלה לכל דבר, ולא רק זה, רבים סבורים שמדובר באחת המחלות הנפוצות ביותר של המאה ה-21 ולכן אנחנו צריכים לעשות הכל בשביל להילחם בה.

לא מעט אנשים מתמודדים עם בעיות השמנה, גם אם מדובר בתופעות קלות שאין להן השפעות בריאותיות מרחיקות לכת, אזי עדיין, מדובר על בעיה שצריך להתמודד איתה בצורה חכמה ועקבית, על מנת שנוכל ליהנות מאיכות חיים טובה ובריאה. אחת הדרכים לעשות זאת היא באמצעות ייעוץ תזונתי.

מה זה ייעוץ תזונתי ומי יכול לתת לנו אותו?

ההגדרה של ייעוץ תזונתי יכולה להיות מאוד רחבה, אך האמת היא שאפשר לתת להגדרה ביטוי פשוט מאוד. מדובר למעשה בייעוץ שנועד לעזור לנו לבנות תפריט בריא ואיכותי אשר ישרת את הצרכים שלנו מבחינה בריאותית, פיזיולוגית, על פי מאפיינים אישיים ועל פי הצרכים שלנו.

במילים אחרות, כשאנחנו מבקשים לקבל ייעוץ, אז בשלב הראשון יש לבחון את המאפיינים האישיים שלנו, קרי גיל, משקל גוף, גובה, היסטוריה רפואית, איזו פעילות גופנית אנחנו עושים, איך אנחנו מנהלים את חיינו ביום יום, ובהתאם לכך, נקבל ייעוץ כיצד לבנות תפריט שיכול לשרת אותנו על הצד הטוב ביותר.

מי שאמור לתת לנו ייעוץ שכזה, הוא איש מקצוע, בין אם מדובר בתזונאי, דיאטן, יועץ תזונתי, אשר למדו את התחום, הוכשרו לתת יעוץ תזונתי ויכולים לעזור לנו באופן ספציפי. חשוב לציין, אנחנו יכולים למצוא גם אנשי מקצוע שפועלים מול קהל מסוים, למשל ספורטאים, רקדנים, אמנים, אנשים שיש להם מחלות מסוימות, אנשים מבוגרים, ילדים ועוד.

כיצד ייעוץ תזונתי יכול לשפר את חיינו

אם אנחנו צורכים תפריט יומיומי, שאיננו מסודר, איננו מוגדר, לא מכיל את המרכיבים החיוניים לגוף שלנו, בין אם זה על פי מאפיינים אישיים ובין אם זה על פי תחום העיסוק שלנו, אזי שאנחנו נוכל להרגיש את ההשפעות של התפריט, החל ממשקל וכלה בבעיות בריאותיות או קושי לבצע פעולות גופניות מסוימות.

ייעוץ תזונתי נועד לשפר ולשנות את חיינו, הן מבחינה בריאותית על ידי צריכה של מרכיבים תזונתיים בריאים וחיוניים, הן מבחינת ירידה או שימור של משקל, והן מבחינות אחרות. למשל, בעזרת תזונה נכון, נוכל ליהנות מאנרגיה וערנות במהלך היום, נוכל ליהנות מתהליכי שיקום פיזיולוגיים איכותיים ומהירים יותר ועוד.

לפני סיום חשוב להבהיר, ייעוץ לבד לעיתים לא מספיק. יש מקרים בהם נרצה ונצטרך לשלב אותו עם פעילות גופנית. לעומת זאת, יש מקרים שהייעוץ הוא חיוני כחלק ממצב בו אנחנו נמצאים באותה נקודה בחיינו, למשל, אם אנחנו חולים במחלה או מבריאים ממחלה מסוימת. הייעוץ הוא חלק בלתי נפרד מהטיפול והוא חיוני להצלחתו.